Blog

Pisodruk – nieoczywisty wybór kroju pisma

W szkołach podstawowych na całym świecie nie jest nauczane te samo pismo. Może to się wydawać oczywiste gdy pomyślimy o krajach arabskich lub o tym, że każdy kraj ma swoje szczególne litery jak nasze „ą”, „ę”, „ź”, „ś”, „ć” czy „ż”. Ten wpis będzie jednak o krojach pisma. A w szczególności o piśmie uproszczonym zwanym też pisodrukiem.

Rodzaje krojów pisma

Pisma nauczane w szkołach podstawowych w różnych krajach można podzielić na trzy grupy:

• litery łączą się ze sobą (to tak zwana kursywa, pismo łączone, cursive, script, longhand; wywodzi się z kroju Copperplate, czyli inaczej pisma rondowego)

• każda litera pisana jest oddzielnie, jak w druku (pismo biblioteczne, odręczne pismo drukowane, print, script, block letters, manuscript)

• wersja pośrednia, italic – tylko niektóre litery są łączone (wywodzi się z renesansowego kroju pisma, italiki)

Polskie przyzwyczajenie -pismo szkolne

W Polsce dzieci w praktycznie wszystkich szkołach podstawowych uczą się pisania pismem łączonym (kursywą). Pismo to od dziesięcioleci niewiele ewoluowało. W elementarzu Falskiego ogonki „ą” i „ę” są w odwrotną stronę, itp. małe zmiany. Ten krój pisma, zwany też popularnie “pismem szkolnym” jest używany w większości podręczników, kart pracy czy ćwiczeń. Jednocześnie podstawa programowa nie mówi nic o wyborze kroju pisma. Cytując podstawę programową: “Uczeń pisze odręcznie, czytelnie, płynnie, zdania i tekst ciągły, w jednej linii; rozmieszcza właściwie tekst ciągły na stronie zeszytu, sprawdza i poprawia napisany tekst.

Uczymy “pisma szkolnego” od dziesięcioleci. Jednocześnie u dzieci z klas III i IV obserwuje się często rezygnuję z łączeń sztucznych, łączeń po śladzie, które nastręczają im wielu problemów takich jak: kontynuowanie poprawnego kierunku pisania, zamazywanie czytelności liter oraz wolniejsze tempo pisania. Podobnie uczniowie leworęczni potwierdzają, że pisanie liter bez łączeń jest łatwiejsze i pomaga przyspieszyć tempo pisania. Inne często pojawiające się problemy to:

  • zapamiętanie kierunku pisania liter – dzieje się to zwykle w połączeniach wymuszających kontynuowanie pisania litery przez powrót po śladzie (np. la, bo)
  • czytelności pisma jest wzór liter takich jak: „b” i „p” litery te są niedomknięte, tzn. nie mają zamkniętego półowala (tzw. brzuszka) i często upodabniają się do innych liter, np. „b” wygląda jak litera „l”

Faktem jest, że i tak każdy w końcu wykształci swój indywidualny charakter pisma. Ważne jednak jest aby wypowiedź można było bez wysiłku odczytać i aby treść była wartościowa.

Alternatywa – pismo uproszczone czyli pisodruk

Biorąc pod uwagę te praktyki zdecydujemy się pokazywać we wczesnej nauce pisania NOWY KRÓJ LITER, inny niż proponowany dotychczas w edukacji wczesnoszkolnej. Krój ten został zainspirowany publikacją Jane Taylor “Handwritting: A teacher’s Guide”.

Połączenia liter w wyrazach są łatwe i zrozumiałe, wyłącznie naturalne, nie stanowią więc problemu technicznego. Pismo osób, które stosują taki krój liter, wyróżnia się czytelnością, estetyką i prostotą.

Przedstawiony krój pisma jest różnie nazywany w różnych środowiskach i różnych państwach (głównie anglojęzycznych). W krajach takich jak USA, Kolumbia, Anglia mówi się o piśmie uproszczonym lub „drukowanym”, polski pedagog Tadeusz Wróbel w książce „Nauczanie i doskonalenie pisma” określa ten wzór jako „script” – „pisodruk”.

Minusy wyboru pisodruku:

  • nie da się nim pisać bardzo szybko
  • pismo nie jest zindywidualizowane jak w kursywie

Plusy wyboru pisodruku:

  • prostota
  • czytelność
  • estetyka

3 thoughts on “Pisodruk – nieoczywisty wybór kroju pisma

  1. I definitely wanted to make a simple remark in order to express gratitude to you for these amazing ways you are sharing on this site. My long internet search has now been honored with extremely good knowledge to share with my best friends. I would admit that many of us website visitors actually are very much lucky to exist in a great site with many lovely professionals with valuable pointers. I feel really fortunate to have seen your web pages and look forward to tons of more thrilling moments reading here. Thanks once again for everything.

  2. I actually wanted to make a message to thank you for all of the fantastic tricks you are posting on this site. My particularly long internet lookup has at the end of the day been compensated with really good details to go over with my best friends. I ‘d assume that most of us website visitors actually are very lucky to dwell in a perfect site with many special professionals with very helpful hints. I feel pretty lucky to have discovered your entire web pages and look forward to many more excellent moments reading here. Thank you once more for everything.

  3. Thank you for all of your labor on this site. Betty really likes doing investigations and it’s easy to understand why. We all learn all about the lively medium you create good thoughts by means of this web site and therefore improve response from other ones on that matter while our daughter has always been being taught a lot of things. Take advantage of the rest of the new year. You’re conducting a brilliant job.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *