Eugeniusz Kwiatkowski i budowa Gdyni.
Podstawa Programowa
Uczeń sytuuje w czasie i opowiada o Eugeniuszu Kwiatkowskim i budowie Gdyni.
Rafał opowiada
Notatka
Eugeniusz Kwiatkowski dwukrotnie pełnił funkcję ministra w okresie między I a II Wojną Światową. Był raczej fachowcem niż politykiem, dążył do kompromisu i dogadania się różnych sił politycznych w Polsce.
Do jego największych zasług należy dokończenie budowy portu w Gdyni. Ten port był Polsce bardzo potrzebny, gdyż w wyniku rokowań po I Wojnie Światowej, Polska utraciła Gdańsk i nie miała żadnego porządnego większego portu. Kiedy Kwiatkowski był ministrem po raz drugi, skupił się na budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego, czyli dużego skupiska fabryk i wytwórni na niewielkim obszarze. Dążył do rozbudowy polskiego przemysłu.
Po wybuchu II Wojny Światowej zbiegł za granicę. Po wojnie nie pełnił już żadnych istotniejszych funkcji w państwie.
Mapa

Najważniejsze informacje
- Pełnił funkcję ministra w dwudziestoleciu międzywojennym.
- Doprowadził do rozbudowy portu w Gdyni.
- Rozpoczął budowę Centralnego Okręgu Przemysłowego. Dążył do odbudowy polskiego przemysłu.
