Historia kl. 4

Rafał Jackowski
Bezpłatne
kartka z piórem
  • 1 kursant
  • 19 lessons
  • 0 quizzes
  • 20 week duration

Historia kl. 4

Tadeusz Kościuszko i kosynierzy spod Racławic.

Podstawa Programowa

Uczeń sytuuje w czasie i opowiada o Tadeuszu Kościuszce i kosynierach spod Racławic.

Rafał opowiada

 

Notatka

Tadeusz Kościuszko był polskim dowódcą wojskowym. W pewnym momencie swojego życia wyjechał do Ameryki Północnej i tam został jednym z dowódców walki o niepodległość Stanów Zjednoczonych zakończonej powodzeniem. Stany Zjednoczone były kolonią brytyjską i zbuntowały się przeciwko brytyjskim rządom, zakładając własne państwo. Kościuszko został bohaterem tych walk i do tej pory czczony jest w Ameryce jako bohater narodowy.

Powrócił do Polski tuż przed drugim rozbiorem Polski. W 1794 roku stanął na czele insurekcji (powstania) mającego na celu odzyskanie ziem odebranych Polsce w czasie rozbiorów. Po początkowych sukcesach (bitwa pod Racławicami, powstanie w Warszawie) wojska powstańcze zostały rozbite przez liczniejsze siły rosyjskie (bitwa pod Maciejowicami) i insurekcja upadła. Kościuszko w czasie powstania starał się przekonać do walki po polskiej stronie także chłopów, obiecując im poprawę ich losu. W jego armii walczyły oddziały kosynierów, czyli nieuzbrojonych chłopów walczących postawionymi na sztorc kosami. Po upadku insurekcji zaborcy dokonali ostatniego rozbioru Polski (1795 rok).

Kościuszko po powstaniu trafił do niewoli, z której został po jakimś czasie wypuszczony. Zmarł na emigracji.

Mapy

Najważniejsze fakty

  • Tadeusz Kościuszko walczył w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, jest jednym z bohaterów w historii tego kraju.
  • Kościuszko dowodził insurekcją kościuszkowską z 1794 roku mającą na celu odzyskanie ziem utraconych w czasie rozbiorów.

Materiały dodatkowe

Podcast “Historia Polski dla dzieci i według dzieci” odc. 54 Tadeusz Kościuszko.